מדיטציה

מדיטציה

העולם המערבי נהנה בשנים האחרונות משיטות תרגול נהדרות שהגיעו אליו ממדינות המזרח הרחוקות. מדיטציה היא אחת מהשיטות האלו, והיא נחשבת היום בתור אחת השיטות הנפוצות לתרגול נפשי שהאדם עובר עם עצמו. במהלך התרגול מתפתחים מצבי תודעה שונים שבאים לידי ביטוי באמצעות חשיבה בהירה וברורה, איזון נפשי ושלווה. תרגול מדיטציה ידוע בשל היכולות שלו לצמצם מצבים של חרדות, דכאונות, מתחים, כאבים, לחצים ועוד, ולא רק צמצום – מתרגלים מסורים יוכלו להעיד על היעלמות מוחלטת של התחושות השליליות האלו מחייהם.

האדם הוא האלמנט המרכזי במדיטציה

תרגול מדיטציה מתבצע באופן עצמאי, כך שכל מתרגל מבצע את התרגול בעצמו. כמובן שניתן לתרגל בסביבה ניטרלית מאנשים או בסביבת אנשים, אך התרגול עצמו יישאר בין האדם לבין עצמו. היום תרגול מדיטציה מתבצע גם בהנחיית מאמנים אישיים, גם בקבוצות וגם בצורה מקוונת, למי שמעדיף לא לעמוד בפני מצב של חשיפה.

מדיטציה – החיבור בין הגוף לבין הנפש

מדברים היום על מדיטציה ככלי שקשור גם בגוף הגשמי של האדם וגם בנפשו של האדם. התרגול שלה מסייע למצבים בריאותיים שונים, וההשפעות שלו יכולות להשרות תחושות מרגיעות על הנשמה, מה שישפיע, כמובן, בצורה ישירה גם על הגוף. מחקרים רבים מראים כי תרגול מדיטציה יכול להשפיע על כל מיני יכולות של האדם כמו ריכוז ופוקוס, חשיבה, ויסות רגשי וכו'.

עם השנים הפכה המדיטציה גם לכלי שמשמש מטפלים מתחומים שונים, והיא מסייעת להם להביא את המטופלים לכדי מצב רגשי מאוזן יותר, קשוב יותר ומרוכז יותר.

רגע, מאיפה זה הגיע?

מקורה של המדיטציה אינו ידוע בצורה מובהקת וחד משמעית, היות ומדובר כאן על שיטת תרגול שהתפתחה בכל מיני מקומות שונים ובנקודות זמן שונות לאורך ההיסטוריה. לצד זה, ניתן להצביע על המדינות סין והודו בתור חלוצות המדיטציה בעולם, בתקופות קדומות כמו המאה ה-15 לפני הספירה ואפילו לפני.

המדיטציה עשתה את דרכה בצורה איטית מאוד על תרבויות המערב השונות, ורק מסוף המאה ה-19 החלו מדינות אלו להנות מתרגולי מדיטציה שונים. בנוסף, חלק מתרבויות המערב אף לקחו את המדיטציה והכניסו לה אלמנטים שונים שהפכו אותה לתרגול מדיטציה שונה מהמקור.

מאיפה נובעת מדיטציה ולמה היא מסייעת?

באופן עקרוני, כל תרבות מגדירה את המדיטציה ואת השפעותיה באופן שונה. בהודו טענו בתחילת הדרך שהמדיטציה מזרימה אנרגית חיים מרעננת, פראנה, לתוך הצ'אקרות כך שהן יוכלו לפעול וליצור תהליכים שונים בנפש. בסין הקדומה, לעומת זאת, טענו כי המדיטציה מאפשרת התחברות עם כוחות השמים והארץ.

היום המדיטציה כבר נבחנת באור שונה, מדעי, ביולוגי ופסיכולוגי, כך שיוכלו להיבחן ההשפעות שלה בצורה מחקרית ומובהקת. היא מוגדרת היום בתור שיטת תרגול המאפשרת וויסות רגשי, וויסות קשב, איזון רגשי ותחושות רווחה.

תרגול מדיטציה בעבר

תרגול מדיטציה בעבר הושתת בעיקר על אלמנטים בודהיסטים כמו תשומת לב ממוקדת. במסגרת תרגולים אלו המתרגל היה מכוון את תשומת הלב שלו על משהו אחד ולמשך זמן. לאורך התרגול המתרגל צריך היה להבין במה הוא מתמקד, מה מפריע לו מלמקד את תשומת הלב על האובייקט, לשים לב לכיוון הפלגת המחשבות שלו, לנתב אותן בחזרה אל האובייקט ולבצע הערכה בסוף התרגול.

תרגול מדיטציה נוסף בעבר הושתת על מה שנקרא "ניטור חופשי או פתוח". ומה הכוונה כאן בעצם? תרגול מהסוג הזה היה מביא לידי ביטוי התמקדות רחבה יותר במתרחש, באופן נטול שיפוטיות. המטרה בתרגול זה היתה לזהות דפוסים רגשיים שונים וכן את המאפיינים שלהם.

תרגול מדיטציה היום

תרגול מדיטציה היום בא לידי ביטוי בדרכים שונות. התרגול מתחיל עוד בשלבים הראשונים – חיפוש אחר מרחב נוח ונעים, ההתמקמות במרחב, חיפוש אחר מנח נוח לישיבה, העברת המכשיר הסלולרי למצב שקט ועוד. במהלך תרגול מדיטציה חשוב לשים לב לאלמנטים שונים:

*עצימת העיניים ושימת לב לצלילים השונים – יש לשים לב אילו צלילים אנחנו שומעים, אילו תחושות הם מעוררים בכם, סיווג הצלילים על פי צלילים חזקים, חלשים, נעימים ועוד.

*נשימה – הכניסה והיציאה של האוויר אל ומהגוף ותחושת הנשימה כפי שהיא מתרחשת באף ובחלל הפה.

*התמקדות באיברי הגוף השונים – התחושות שעוברות באיברי הפנים השונים, בקצות האצבעות שבידיים וברגליים, בבטן, בחזה ועוד.

*שימת לב לתחושות – האם מדגדג לכם באיזור מסויים? הם איבר כלשהו כואב לכם? האם איבר כלשהו תפוס? האם לוחץ?

תנוחת מדיטציה – רגע לפני שאתם מתחילים בתרגול

אחד הדברים החשובים ביותר בתרגול מדיטציה הוא התנוחה שבה אתם בוחרים. אולי זה נשמע פשוט, וחלק מכם אולי חושבים שבסך הכל מדובר כאן על ישיבה, אבל בהחלט קיימים כאן כמה דגשים להתמקמות לקראת תרגול מדיטציה:

*הישיבה צריכה להיות זקופה וללא מגע בקיר או כל חפץ תומך אחר.

*שלבו את הרגליים בצורה שנוחה לכם. במידה ואתם מבצעים תרגול מדיטציה על כסא – דאגו שאת מניחים את כף הרגל בצורה מלאה על הרצפה.

*את הידיים יש להניח באופן שנוח לכם על איזור הירכיים או על הברכיים.

*יש לשחרר ולהרפות את איזור הכתפיים והצוואר.

אביזרים נוספים שאפשר לשלב בזמן תרגול מדיטציה

מדיטציה יכולה להיעשות בצורה ניטרלית לחלוטין, אך בהחלט אפשר לשלב אביזרים נוספים שיהפכו את חווית המדיטציה למעצימה יותר. חפצים כמו שרפרף מדיטציה, כרית מדיטציה, לבוש נוח או מזרון יכולים לקחת את התרגול שלכם כמה צעדים קדימה, ולהוות עבורכם קרקע פוריה לנוחות ושלווה בזמן התרגול.

מה, כל זה לבד?

מדיטציה היא בהחלט שיטה שניתן ללמוד ולתרגל באופן עצמאי, אך במידה ותרצו – תוכלו בקלות למצוא קורסי מדיטציה שונים המועברים במסגרות פרטיות או רחבות יותר. במהלך קורס מדיטציה תוכלו לקבל כלים תיאורטיים וכן כלים מעשיים בכל הנוגע לעולם המדיטציה, וכמובן ליצור לעצמכם סביבה אנושית לתרגול משותף ושיתוף בחוויות.

למי מתאים תרגול מדיטציה?

תרגול מדיטציה מתאים לכל מי שחש שהחיים לוחצים עליו ומעוררים בו תחושות קשות של לחצים, דכאונות, חרדות וכעסים. במציאות של המאה ה-21 כל אחד ואחת מאיתנו חווים תחושות כאלו, שנובעות בדרך כלל מהחיים האישיים שלנו, מהחיים המקצועיים שלנו, מהדאגה שלנו בכל הנוגע לעתיד הכלכלי שלנו, מחשש לרווחה שלנו ועוד.

אנשים מסויימים יודעים לנתב בעצמם את התחושות האלו למקום אחר ומשתמשים במגוון טכניקות שונות על מנת להרגיע את עצמם, אך חלק מהאנשים מוצאים את עצמם חסרי אונים אל מול התחושות הקשות ומתקשים להביא את עצמם לכדי מצב שלו ורגוע. כאן בדיוק תרגול מדיטציה יכול להיכנס לתמונה ולשנות את חייהם.

האם ניתן לבצע מדיטציה בכל מקום?

בהחלט כן! אחד הדברים היפים ביותר בתרגול מדיטציה הוא שהוא אינו מקובע למקום מסויים, אלא יכול להתרחש בכל מקום. היום אנשים פותחים את היום בתרגול מדיטציה, משלבים תרגול מדיטציה באמצע היום על מנת להרפות ולהיטען באנרגיות לקראת המשך היום וכן מסיימים את היום בתרגול מדיטציה.

בנוסף, ניתן לבצע מדיטציה לצד נופים משגעים כמו חוף הים, על פסגת הרים עם נוף פתוח, במדבר או בכל מקום אחר שמעצים עוד יותר את חווית ההתחברות שלכם אל עצמכם. תהנו!

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
אימייל
ווטסאפ
פייסבוק
כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך על מדיטציה:
קורס מדיטציה בחיפה

קורס מדיטציה בחיפה

קורס מדיטציה בחיפה מספק את כל ההיבט התאורטי על מדיטציה, לצד תרגול קבוע בסיסי החל מהישיבה הראשונה. מטרת הקורס היא להעניק לכם הכרות עם עולם המדיטציה, לימוד עקרונות התרגול וליווי

מדיטצית נשימה

מדיטצית נשימה

החיים בשגרה המודרנית מביאים עימם לחצים מיותרים, תסכול וחרדות שהולכות מתעצמות – כל אלו גורמות למחשבות שליליות, עצבות וטורדנות. בעשורים האחרונים רבים כבר מבינים כי למדיטציה ישנה תפקיד עיקרי בטיפול

מדיטציה לחרדות

מדיטציה לחרדות

מדיטציה לחרדות משמשת אותנו לשגרת היום יום שלנו כאשר אנו נתקלים בהמון מצבי לחץ ודחק שאינם נעימים, אשר גורמים לבעיות הבריאותיות שלנו. הלחץ משפיע על גופנו הן מבחינה פיזית והן

ויפאסנה

ויפאסנה

במהלך העשורים האחרונים, ישנן עדויות רבותע של אנשים ממדינות מערביות המחליטים לפנות אל גופם ונפשם באמצעות הליכים רוחניים מיסטיים הקיימים במזרח כבר אלפי שנים. מרבית האנשים בוחרים לנסוע להודו להצייב

קורס מדיטציה בתל אביב

קורס מדיטציה בתל אביב

תובנה שם המקום: עמותת תובנה תחום עיסוק: מדיטציה, ויפאסנה ומיינדפולנס פרטים: עמותת תובנה פועלת ברחבי הארץ ומקיימת קבוצות תרגול מידטציה על בסיס שבועי.  טלפון: 050-7360400 עלות קורס: דהאנה (על בסיס

קורס מדיטציה

קורס מדיטציה

קורס מדיטציה הינו דרך מיוחדת לחוות את עצמנו ואת העולם. במסגרת הקורס, אנו חווים, מתרגלים ולומדים מגוון טכניקות, מיומנויות וכלים מעולם המדיטציה, אשר מסייעים לנו לחיות את חיינו עם פתיחות,

ספריית המדיטציות

ספריית המדיטציות

ספריית המדיטציות ברוכים הבאים למאגר הגדול בישראל עבור ספריית המדיטציות. המאגר שלפניכם מציג תרגולים, מוזיקה וסרטונים שונים מעולם המדיטציה. בחרו מבין מגוון הסרטונים בספריית המדיטציות שלנו, ותהנו מתרגול נעים ומוקיר.

מדיטציה למתחילים

מדיטציה למתחילים

מדיטציה היא כלי נפלא להכנסת רוגע, שמחה, והכרת תודה בחיים שלנו. במדריך שלפניכם נעניק מידע וטיפים חשובים עבור מדיטציה למתחילים. מקור המדיטציה המדיטציה מגיעה מהמזרח הרחוק לפני למעלה מ 2,500

מדיטציה להרגעה

מדיטציה להרגעה

מדיטציה להרגעה חשובה מתמיד כאשר בעשורים האחרונים החיים הופכים להיות עמוסים יותר, לחוצים יותר ובעיקר מלחיצים יותר. אנשים רבים מרגישים את תחושת המחנק הקיימת ביום יום שלנו השגרה ההולכת וחונקת

מדיטציה לילדים

מדיטציה לילדים

כמו המבוגרים, גם הילדים חווים ימים אורכים רוויים לחצים וטורדנות ויכולים להרוויח רבות מתרגול מדיטציה לילדים. יום הלימודים לעיתים קרובות יכול להיות ארוך ומייגע, יחד עם המטלות הרבות, הקושי והציפייה