מדיטצית נשימה

מדיטצית נשימה

החיים בשגרה המודרנית מביאים עימם לחצים מיותרים, תסכול וחרדות שהולכות מתעצמות – כל אלו גורמות למחשבות שליליות, עצבות וטורדנות. בעשורים האחרונים רבים כבר מבינים כי למדיטציה ישנה תפקיד עיקרי בטיפול בבעיות אלו – היא מרגיעה את הגוף ואת הנפש, משחררת לחצים מיותרים, מתמודדת עם חרדות ומאפשרת לנו להגיע לשלווה פנימית. חלק חשוב מאוד מהמדיטציה היא פעולת הנשימה שבעזרתה אנו משחררים את הגוף מכל מה שמפריע לנו.

חשיבות הנשימה

הנשימה זו הפעולה הראשונה שאנו עושים ברגע שאנחנו מגיחים לאוויר העולם בעת הלידה. זו גם תהיה הפעולה האחרונה שנעשה כאשר הנשמה שלנו תעזוב את גופנו בדרך לעולם הבא. במהלך יום שגרתי, האדם נושם בממוצע כ20,000 פעם ולמרות זאת אנחנו לא נושמים בצורה מודעת.

חשוב לזכור שהנשימה היא הגשר שבין הגוף לתודעה והיא הבסיס ליצירת ריכוז ושלווה בתהליך המדיטציה. רבים בוחרים היום לבצע גם מדיטצית נשימות לטיפול בבעיות היום יום וליצור נפש בריאה בגוף בריא.

מה היא מדיטצית נשימה?

מדיטציה היא דרך מצוינת להקל על חרדות ולהחזיר את מרכזך. עם זאת, רבים מתקשים להשיג מוח צלול לחלוטין. מדיטצית נשימה מתייחסת לטכניקה של התמקדות בקצב ובעומק השאיפה והנשיפה שלך. זה לא רק יעזור למנוע הסחת דעת, אלא גם לשפר את הנשימה. על ידי הכנה למדיטציה שלך והבנת טכניקות מודעות לנשימה, תהיה בדרך לשקט נפשי תוך זמן קצר.

היתרונות של נשימה עמוקה

במשך מאות שנים, האמינו הבודהיסטים ומרפאים מזרחיים כי הנשימה היא הבסיס לכוח החיים והאנרגיה שלנו. זאת הסיבה העיקרית שמרבית שיעורי המדיטציה והיוגה כוללים דגש חזק על טכניקות נשימות עמוקות.

מחקרים רבים כיום מראים כי תרגילים נשימה מאפשרים לשפר את התפקוד הקוגניטיבי, לעודד תהליכי מחשבה חיובית ולהפחית משמעותית תסמיני חרדה ולחץ.

איך מבצעים מדיטצית נשימה?

מדיטצית נשימה יכולה להשתלב במהלך יום עבודה עמוס מכיוון שגם 10 דקות של התנתקות ומדיטציה יכולים להועיל.

  1. מיקום – מוצאים מקום שקט, ללא רעשים חזקים או ריחות בולטים העלולים להסיח את דעתנו. חללים סגורים נוטים פחות לצלילים מסיחי דעת אבל במידה וישנה עדיפות לביצוע המדיטציה בחוץ, באוויר הצח זה אפשרי בהחלט.
  2. משטח ישיבה – רוב האנשים יושבים במהלך ביצוע המדיטציה, לכן חשוב לבחור מקום ישיבה בעל משטח רך שיאפשר לשבת בנוחות לאורך זמן. משטח רך יחסית יאפשר תמיכה לעמוד השדרה וצמצום הפגיעה בו. המלצה טובה היא להעזר במגבת, מחצלת יוגה, ספסל מדיטציה או כרית רכה.
  3. נטרול הסחות דעת – מכיוון שהמקום כבר מנוטרל מהסחות דעת, ננטרל גם הסחות דעת שלנו. נכבה את המכשיר הנייד ונשים אותו במקום רחוק מאיתנו. כמו כן מומלץ לרוקן את הכיסים מכל חפץ שהוא כדי למנוע שפשופים מיותרים שיסיחו את דעתנו. במידה ואנו נמצאים בבית אפשר גם לבקש מהנוכחים בו לשמור על השקט בזמן הקרוב.
  4. ישיבה – נשב בישיבה נוחה. מומלץ לבחור תנוחה שתאפשר לנו לשבת בה לאורך זמן ללא שינוי הפוזיציה. כמו כן יש לוודא כי אנחנו שומרים על גב ישר לאורך כל התרגול.
  5. נשימות – העיקר במדיטציה זו הוא הנשימות, הן הבסיס למדיטציה. נתזמן את הנשימות שלו כשהמטרה הכללית היא לבטל את כל המחשבות שעלולות להסיח את דעתנו ולצוץ במוחנו בעת הריכוז. נורקן את הריאות מאוויר וננשוף לאט לאט עד שהריאות מלאות. נספור את השניות וננסה להקדיש את אותו כמות הזמן גם ללנשיפה. משך הזמן משתנה מאחד לשני בהתאם ליכולת הריאה של כל אחד אך בדרך כלל ננסה לנשום לאט. ננסה לנשום דרך האף ונוציא אוויר דרך הפה.
  6. מיקוד – נתמקד בתגובת השרירים שלנו, נמקד את דעתנו כיצד חלקים מגופנו מגיבים לשנימה. נרגיש את הסרעפת, שרירי הגרון והכתפיים נעים למעלה ולמטה במהלך השאיפה והנשיפה כדי להעסיק את מוחנו. ממולץ להרגיש כיצד השרירים נמתחים באזורים אלו. אפשר לשים יד על הסרעפת כדי לחוש בתגובת השרירים.
  7. שליטה בדעה – נפנה את דעתנו הנודדת. נחשוב על ביטוי כמו "לנשום" שיחזור על עצמו כאשר נתפוס את דעתנו משוטטת. שיטוט הדעה הינו דבר טבעי ולכן כדאי לקבל אותו אך לא לוותר על המאבק להישאר ממוקדים. מה שיוביל אותנו במוחנו הוא המטרה להישאר מרוכזים בדפוסי הנשימה שלנו.
  8. לקבלת מדיטציה איטית ומרגיעה יותר, נעבוד על תרגיל 4-7-8. בתרגיל זה נורקן את האוויר מהריאות, ננשום למשך 4 שניות, נעצור את נשימותנו למשך 6 שניות וננשוף במשך 8 שניות. תחילה ישנו קושי בספירת השניות אך לאחר תרגול מתאפשר ביצוע מלא של כל הסט.
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
אימייל
ווטסאפ
פייסבוק
כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך על מדיטציה:
קורס מדיטציה

קורס מדיטציה

קורס מדיטציה הינו דרך מיוחדת לחוות את עצמנו ואת העולם. במסגרת הקורס, אנו חווים, מתרגלים ולומדים מגוון טכניקות, מיומנויות וכלים מעולם המדיטציה, אשר מסייעים לנו לחיות את חיינו עם פתיחות,

מדיטציה למתחילים

מדיטציה למתחילים

מדיטציה היא כלי נפלא להכנסת רוגע, שמחה, והכרת תודה בחיים שלנו. במדריך שלפניכם נעניק מידע וטיפים חשובים עבור מדיטציה למתחילים. מקור המדיטציה המדיטציה מגיעה מהמזרח הרחוק לפני למעלה מ 2,500

מדיטציה

מדיטציה

העולם המערבי נהנה בשנים האחרונות משיטות תרגול נהדרות שהגיעו אליו ממדינות המזרח הרחוקות. מדיטציה היא אחת מהשיטות האלו, והיא נחשבת היום בתור אחת השיטות הנפוצות לתרגול נפשי שהאדם עובר עם

מדיטציה לילדים

מדיטציה לילדים

כמו המבוגרים, גם הילדים חווים ימים אורכים רוויים לחצים וטורדנות ויכולים להרוויח רבות מתרגול מדיטציה לילדים. יום הלימודים לעיתים קרובות יכול להיות ארוך ומייגע, יחד עם המטלות הרבות, הקושי והציפייה

קורס מדיטציה בחיפה

קורס מדיטציה בחיפה

קורס מדיטציה בחיפה מספק את כל ההיבט התאורטי על מדיטציה, לצד תרגול קבוע בסיסי החל מהישיבה הראשונה. מטרת הקורס היא להעניק לכם הכרות עם עולם המדיטציה, לימוד עקרונות התרגול וליווי

ויפאסנה

ויפאסנה

במהלך העשורים האחרונים, ישנן עדויות רבותע של אנשים ממדינות מערביות המחליטים לפנות אל גופם ונפשם באמצעות הליכים רוחניים מיסטיים הקיימים במזרח כבר אלפי שנים. מרבית האנשים בוחרים לנסוע להודו להצייב

מדיטציה לחרדות

מדיטציה לחרדות

מדיטציה לחרדות משמשת אותנו לשגרת היום יום שלנו כאשר אנו נתקלים בהמון מצבי לחץ ודחק שאינם נעימים, אשר גורמים לבעיות הבריאותיות שלנו. הלחץ משפיע על גופנו הן מבחינה פיזית והן

ספריית המדיטציות

ספריית המדיטציות

ספריית המדיטציות ברוכים הבאים למאגר הגדול בישראל עבור ספריית המדיטציות. המאגר שלפניכם מציג תרגולים, מוזיקה וסרטונים שונים מעולם המדיטציה. בחרו מבין מגוון הסרטונים בספריית המדיטציות שלנו, ותהנו מתרגול נעים ומוקיר.

קורס מדיטציה בתל אביב

קורס מדיטציה בתל אביב

תובנה שם המקום: עמותת תובנה תחום עיסוק: מדיטציה, ויפאסנה ומיינדפולנס פרטים: עמותת תובנה פועלת ברחבי הארץ ומקיימת קבוצות תרגול מידטציה על בסיס שבועי.  טלפון: 050-7360400 עלות קורס: דהאנה (על בסיס

מדיטציה להרגעה

מדיטציה להרגעה

מדיטציה להרגעה חשובה מתמיד כאשר בעשורים האחרונים החיים הופכים להיות עמוסים יותר, לחוצים יותר ובעיקר מלחיצים יותר. אנשים רבים מרגישים את תחושת המחנק הקיימת ביום יום שלנו השגרה ההולכת וחונקת